FCR2512KT47R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR2512KT47R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 10% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Resistance :
47Ohm
Series :
FCR
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
FCR2512KT47R0
FCR Series, Thick Film, 47Ohm, 1W, ±10%, -55°C~125°C