FCR2010J68R
Mfr.Part #
FCR2010J68R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Composition :
Thin Film
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Published :
Packing Method :
TR
Termination :
Solder
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
68Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Fusing Time :
4 s
ELV :
Compliant
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
FCR, Neohm
Number of Resistors :
1
Factory Lead Time :
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FCR2010J68R
TE Connectivity AMP Connectors FCR2010J68R
FIXED RESISTOR - FUSIBLE FCR, Neohm Series, Thin Film, 68Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~125°C