FCR2010J33R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR2010J33R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 33 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
33Ohm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Series :
FCR, Neohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Power Rating :
500mW
Number of Resistors :
1
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Fusing Time :
4 s
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Compliant
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Case Code (Imperial) :
Datasheets
FCR2010J33R
TE Connectivity AMP Connectors FCR2010J33R
FIXED RESISTOR - FUSIBLE FCR, Neohm Series, Thin Film, 33Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~125°C