FCR2010J27R
Mfr.Part #
FCR2010J27R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
27Ohm
Tolerance :
±5%
Published :
Number of Resistors :
1
ELV :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Fusing Time :
4 s
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
FCR, Neohm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
FCR2010J27R
TE Connectivity AMP Connectors FCR2010J27R
FIXED RESISTOR - FUSIBLE FCR, Neohm Series, Thin Film, 27Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~125°C