FCR2010J100R
Mfr.Part #
FCR2010J100R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.197 L x 0.098 W (5.00mm x 2.50mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package :
Tape and Reel (TR)
ABB
Series :
FCR, Neohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Fusing Time :
4 s
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Base Product Number :
FCR2010
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Composition :
Thin Film
Product Status :
Obsolete
Features :
Flame Proof, Fusible, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Number of Terminals :
2
Resistance :
100 Ohms
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Temperature :
70 °C
Datasheets
FCR2010J100R
TE Connectivity AMP Connectors FCR2010J100R
FIXED RESISTOR - FUSIBLE SURFACE MOUNT, FCR, Neohm Series, Thin Film, 100 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 125°C