FCQS30AU045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCQS30AU045
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 30A TO-220 FU
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
600 μA @ 45 V
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Capacitance @ Vr, F :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 15 A
Supplier Device Package :
TO-220 Full-Mold
Package :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Product Status :
Active
Datasheets
FCQS30AU045
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600 mV @ 15 A -40°C ~ 150°C 600 μA @ 45 V TO-220-3 Full Pack Through Hole
FCQS30AU045 Overview
FCQS30AU045 Features
FCQS30AU045 Applications
There are a lot of KYOCERA AVX
FCQS30AU045 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB