FCP0805H681J-J1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCP0805H681J-J1
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 680PF 5% 50VDC 0805
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
680pF
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
900μm
Published :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.043 1.09mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
PPS
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
FCP
Applications :
High Frequency, Switching
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e1
Termination :
Solder Pads
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
1000 hours
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
FCP0805H681J-J1
Cornell Dubilier Electronics FCP0805H681J-J1
FCP 680pF Film Capacitor ±5% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
FCP0805H681J-J1 Overview
Temperatures of -55°C~125°C allow the device to operate.