FCN1210A562J-G2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCN1210A562J-G2
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 5600PF 5% 100VDC 1210
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Rated AC :
63V
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
Solder Pads
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e1
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Series :
FCN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
5600pF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Number of Pins :
2
Datasheets
FCN1210A562J-G2
Cornell Dubilier Electronics FCN1210A562J-G2
FCN 5600pF Film Capacitor ±5% 1210 (3225 Metric) Solder Pads 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
FCN1210A562J-G2 Overview
-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.