FCE17B25SB69B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCE17B25SB69B
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Orientation :
RIGHT ANGLE
Connector Style :
D-Sub
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Current Rating :
5A
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
2.76mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Backset Spacing :
0.405 (10.29mm)
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Filter, Mounting Brackets
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (M3)
Number of Positions :
25
Housing Material :
Glass
Series :
FCE17
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Type :
Signal
Datasheets
FCE17B25SB69B
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17B25SB69B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-40°C~85°C, FCE17B25SB69B pinout, FCE17B25SB69B datasheet PDF, FCE17B25SB69B amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17B25SB69B ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FCE17B25SB69B Overview
FCE17B25SB69B Features
FCE17 series
FCE17B25SB69B Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
FCE17B25SB69B D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP