FCE17B25PA650
Mfr.Part #
FCE17B25PA650
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Positions :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
5A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Mount :
Through Hole
FCE17
Pitch :
2.76mm
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
Feature :
Board Lock, Filter, Grounding Indents
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Housing Material :
Glass
Max Operating Temperature :
85°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Datasheets
FCE17B25PA650
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17B25PA650 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, FCE17B25PA650 pinout, FCE17B25PA650 datasheet PDF, FCE17B25PA650 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCE17B25PA650 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FCE17B25PA650 Overview
FCE17B25PA650 Features
FCE17 series
FCE17B25PA650 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
FCE17B25PA650 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP