FCC17C37PA610
Mfr.Part #
FCC17C37PA610
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Feature :
Board Lock, Filter, Grounding Indents
Color :
Black
Contact Form :
Machined
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Published :
Contact Material :
Phosphor Bronze
FCC17
Dielectric Material :
Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
37
Current Rating (Amps) :
5A
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Connector Style :
D-Sub
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
FCC17C37PA610
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCC17C37PA610 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-40°C~85°C, FCC17C37PA610 pinout, FCC17C37PA610 datasheet PDF, FCC17C37PA610 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCC17C37PA610 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FCC17C37PA610 Overview
FCC17C37PA610 Features
FCC17 series
FCC17C37PA610 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
FCC17C37PA610 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP