FCC17C37PA490
Mfr.Part #
FCC17C37PA490
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
UL Flammability Code :
94V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Breadth :
0.494 inch
IEC Conformance :
No
Pitch :
2.74mm
Reference Standard :
UL, CSA
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Body/Shell Style :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish :
Gold
Shell Finish :
Tin
Feature :
Board Lock, Filter, Grounding Indents
Number Of PCB Rows :
2
JESD-609 Code :
e0
Contact Form :
Machined
Current Rating :
2A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Option :
GENERAL PURPOSE
Length - Termination :
0.15 inch
Connector Style :
D-Sub
Pbfree Code :
Body Depth :
0.43 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Insulation Material :
POLYETHYLENE
MIL Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Total Number of Contacts :
37
7 Weeks
Published :
2013
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Dielectric Material :
Thermoplastic
Gender :
Male
HTS Code :
Contact Resistance :
15mOhm
Termination :
Solder
Series :
FCC17
Insulation Resistance :
3000000000Ohm
Plating Thickness :
15μin
Filter Feature :
yes
Number of Positions :
37
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FILTER CAPACITANCE=5600pF
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
FCC17C37PA490
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCC17C37PA490 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, FCC17C37PA490 pinout, FCC17C37PA490 datasheet PDF, FCC17C37PA490 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCC17C37PA490 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FCC17C37PA490 Overview
A Plug, Male Pins package is included with it.Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the FCC17 Series.Furthermore, there are other features such as FILTER CAPACITANCE=5600pF, to name a few.In many ways, Board Lock, Filter, Grounding Indents makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -40°C~85°C.
FCC17C37PA490 Features
FCC17 series
FCC17C37PA490 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
FCC17C37PA490 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP