FC4STBAMM7.3728
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC4STBAMM7.3728
Manufacturer
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF TH
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Crystals
Package Height :
3.6(Max)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Standard Frequency (MHz) :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
JESD-609 Code :
e1
Load Capacitance :
20 pF
Pin Count :
2
PCB changed :
2
Crystal/Resonator Type :
PARALLEL - FUNDAMENTAL
Package Length :
11.35(Max)
Frequency Stability (ppm) :
±100
Frequency Aging (ppm/Year) :
±3
Operating Frequency :
7.3728 MHz
Load Capacitance (pF) :
20
Frequency Tolerance :
50 PPM
Type :
Crystal
Frequency Tolerance (ppm) :
±50
Package Width :
4.65
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40 to 85 °C