FC3VREEGM38.88
Mfr.Part #
FC3VREEGM38.88
Manufacturer
Fox Electronics
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 38.8800MHZ SMD
Crystals
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Type :
MHz Crystal
JESD-609 Code :
e4
Load Capacitance :
12pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60Ohm
Operating Mode :
Fundamental
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
38.88MHz
Series :
C3VR
Frequency Stability :
±20ppm