FC0402E50R0GTBST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC0402E50R0GTBST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 50 OHM 2% 1/20W 0402
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistance :
50Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Size / Dimension :
0.042Lx0.022W 1.07mmx0.56mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
50mW
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
30V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
49 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
RF, High Frequency
Height :
381μm
Series :
FC
Datasheets
FC0402E50R0GTBST1
Vishay FC0402E50R0GTBST1
FIXED RESISTOR FC Series, Thin Film, 50Ohm, 0.05W 1/20W, ±2%, -55°C~155°C