FAN5361UMP15X
Mfr.Part #
FAN5361UMP15X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Description
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Additional Feature :
PFM CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
JESD-609 Code :
e4
Number of Pins :
6
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
NO LEAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage :
1.5V
Input Voltage-Nom :
3.6V
Number of Outputs :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
5.5V
Max Output Current :
600mA
Voltage - Input (Min) :
2.3V
Efficiency :
92 %
Frequency - Switching :
6MHz
Weight :
67mg
Base Part Number :
FAN5361
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Output Voltage :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
6-UDFN Exposed Pad
Published :
Height :
500μm
Function :
Step-Down
Topology :
Buck
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Output Configuration :
Positive
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
6
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Length :
2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Min Output Voltage :
1.5V
Width :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Synchronous Rectifier :
yes
Output Type :
FIXED
Datasheets
FAN5361UMP15X
Fairchild Semiconductor FAN5361UMP15X
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Fairchild Semiconductor FAN5361UMP15X Overview
FAN5361UMP15X Features
This switching regulator offers a host of features designed to enhance its efficiency and versatility in various applications. It includes a high switching frequency up to 6 MHz, which allows for smaller passive components, thus reducing space and enhancing battery life in portable devices. Additionally, the FAN5361UMP15X features excellent transient response and high efficiency over a wide output current range, making it a reliable choice for demanding applications.