FAN53611AUC205X
Mfr.Part #
FAN53611AUC205X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
6-UFBGA, WLCSP
Description
IC REG BUCK 2.05V 1A 6WLCSP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Additional Feature :
ALSO REQUIRE PFM CONTROL TECHNIQUE
Package / Case :
6-UFBGA, WLCSP
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
1.2V
Number of Terminations :
6
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e1
Mount :
Surface Mount
Published :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
0.86mm
Weight :
45mg
Number of Outputs :
1
Min Output Voltage :
2.05V
Qualification Status :
Not Qualified
Function :
Step-Down
Terminal Form :
Ball
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Input (Min) :
2.3V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
ROHS3 Compliant
Synchronous Rectifier :
yes
JESD-30 Code :
R-PBGA-B6
Frequency - Switching :
6MHz
Terminal Position :
BOTTOM
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Current - Output :
1A
Input Voltage-Nom :
3.6V
Height Seated (Max) :
0.625mm
Terminal Pitch :
0.4mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Output Current :
600mA