FAN53611AUC12X
Mfr.Part #
FAN53611AUC12X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
6-UFBGA, WLCSP
Description
SWITCHING REGULATOR, 1A, 6600KHZ
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
1.233V
ECCN Code :
EAR99
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Published :
2016
Max Output Current :
1A
Voltage - Input (Min) :
2.3V
Width :
0.86mm
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
6
Topology :
Buck
JESD-609 Code :
e1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Function :
Step-Down
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Frequency - Switching :
6MHz
Terminal Pitch :
0.4mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Mount :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Height Seated (Max) :
0.625mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Mounting Type :
Surface Mount
Synchronous Rectifier :
yes
Weight :
45mg
Additional Feature :
ALSO REQUIRE PFM CONTROL TECHNIQUE
JESD-30 Code :
R-PBGA-B6
Min Output Voltage :
1.2V
Terminal Position :
BOTTOM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Package / Case :
6-UFBGA, WLCSP
Output Type :
FIXED
Input Voltage-Nom :
3.6V
Datasheets
FAN53611AUC12X
6 Terminals 2.3V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 6MHz Tape & Reel (TR) 6-UFBGA, WLCSP
FAN53611AUC12X Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. During the development of this harley voltage regulator, 6 terminations were made. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. The harley voltage regulator is available as a 6-UFBGA, WLCSP package to save space. The voltage regulator is configured with 1 outputs. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. Voltage regulators should be operated at -40°C~85°C TA temperature while operating. DC-DC switching regulators reach 6MHz switching frequencies. Despite its low input voltage, this voltage regulator can operate. In this adjusting voltage regulator, the output voltage (Min/Fixed) equates to 1.2V. There is a voltage regulator maximum input voltage of 5.5V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 3.6V. At 1.233V volts, voltage regulator can provide voltage. The output voltage of this voltage regulator 12v should at least be set at 1.2V volts at all times. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 1A A. Adding the ALSO REQUIRE PFM CONTROL TECHNIQUE feature improves this switching regulator's efficiency and stability.