FAN53600AUC33X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN53600AUC33X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
6-UFBGA, WLCSP
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA 6WLCSP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Voltage - Input (Min) :
2.3V
Function :
Step-Down
Factory Lead Time :
4 Weeks
Output Voltage :
3.3V
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
FAN53600
Input Voltage-Nom :
3.6V
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Form :
Ball
Frequency - Switching :
3MHz
JESD-609 Code :
e1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
Positive
Synchronous Rectifier :
yes
Min Supply Voltage :
2.3V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Topology :
Buck
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Min Output Voltage :
3.3V
Nominal Supply Current :
3mA
Max Output Current :
600mA
Number of Terminations :
6
Weight :
45mg
Number of Outputs :
1
Width :
1.16mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago)
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Pins :
6
ECCN Code :
EAR99
Efficiency :
92 %
Height :
378μm
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
yes
Max Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
860μm
Published :
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
6-UFBGA, WLCSP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.4mm
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Datasheets
FAN53600AUC33X
onsemi FAN53600AUC33X
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators] Overview
欢迎来到我们产品的概述页面!我们很自豪地介绍由onsemi制造的FAN53600AUC33X。这款集成电路产品是一款高性能的降压稳压器,旨在提供稳定可靠的3.3V输出,最大输出电流高达600mA,功率达6W。该产品采用6WLCSP封装,具有紧凑的尺寸和高效的热管理,适用于各种应用场景。
FAN53600AUC33X Features
  • 高性能:FAN53600AUC33X采用先进的技术,提供稳定可靠的3.3V输出。