FAN48630BUC34X
Mfr.Part #
FAN48630BUC34X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-UFBGA, WLCSP
Description
IC REG BOOST PROG 1.5A 16WLCSP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Output Type :
Programmable
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Form :
Ball
Operating Supply Current :
150μA
Mount :
Surface Mount
Input Voltage-Nom :
3V
Number of Terminations :
16
Synchronous Rectifier :
yes
Output Configuration :
Positive
Output Voltage :
3.4V
Max Output Voltage :
3.4V
Weight :
58.66667mg
Package / Case :
16-UFBGA, WLCSP
JESD-609 Code :
e1
Width :
1.78mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Input (Min) :
2.35V
Terminal Pitch :
0.4mm
Control Mode :
CURRENT-MODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Efficiency :
96 %
Factory Lead Time :
6 Weeks
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Series :
TinyBoost®
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.2V 3.4V
Length :
1.78mm
Height :
378μm
Current - Output :
1.5A Switch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ALSO HAS 3.4V OUTPUT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Topology :
Boost
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Output Voltage :
3.4V
Terminal Position :
BOTTOM
Function :
Step-Up
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Frequency - Switching :
2.5MHz
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Supply Voltage :
5.5V
Number of Pins :
16
Max Output Current :
1.5A
Datasheets
FAN48630BUC34X
onsemi FAN48630BUC34X
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators onsemi FAN48630BUC34X Overview
The onsemi FAN48630BUC34X is a state-of-the-art programmable boost regulator designed to meet the rigorous demands of power management in modern electronic devices. This compact yet powerful IC can efficiently deliver up to 1.5A of output current, making it an ideal solution for applications requiring a small form factor with high performance. Its integration in a 16WLCSP package allows for high-density mounting, making the FAN48630BUC34X perfect for space-constrained applications. The use of advanced technologies in this Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators category ensures superior efficiency and reliability, driving significant interest from businesses looking to enhance their product performance with high-quality power solutions.