FAN2559MP15X
Mfr.Part #
FAN2559MP15X
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.5V 180MA 6MLP
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Output :
180mA
Width :
2mm
Length :
2mm
PSRR :
50dB (100kHz)
Number of Terminations :
6
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Functions :
1
Base Part Number :
FAN2559
Number of Regulators :
1
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Input Voltage (Min) :
2.7V
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Surface Mount :
yes
Control Features :
Enable, Power Good
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
1.5V
Datasheets
FAN2559MP15X
onsemi FAN2559MP15X
Enable, Power Good Fixed 0.65mm FAN2559 PMIC 6-VDFN Exposed Pad
FAN2559MP15X Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 6-VDFN Exposed Pad case. On the Linear IC itself, there are 6 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 180mA from this regulator IC. For your information, the basic part number for this regulator IC is FAN2559.