FAN2558S38X
Mfr.Part #
FAN2558S38X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.8V 180MA SOT23-5
Stock
337
In Stock :
337
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Tolerance-Max :
2%
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
5
Output Voltage Accuracy :
1 %
Height :
1.3mm
Control Features :
Enable, Power Good
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Lead Free :
Lead Free
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage1-Nom :
1V
Packing Method :
Tape and Reel
Min Current Limit :
260mA
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Max Output Current :
180mA
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Input Voltage :
2.7V
Output Voltage 1 :
3.8V
Base Part Number :
FAN2558
Published :
2004
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Number of Regulators :
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
30mg
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Voltage :
3.8V
Terminal Position :
Dual
Length :
3.1mm
Number of Terminations :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Accuracy :
1 %
PSRR :
50dB (100kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Dropout Voltage :
400mV
Factory Lead Time :
17 Weeks
Width :
1.8mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
FAN2558S38X
Fairchild Semiconductor FAN2558S38X
[Voltage Regulators - Linear] Fairchild Semiconductor FAN2558S38X Overview
Introducing the cutting-edge Fairchild Semiconductor FAN2558S38X, a high-performance linear voltage regulator designed to meet the demanding requirements of modern electronic devices. With its compact SOT235 package, this IC delivers a stable output voltage of 3.8V with a current rating of 180mA, ensuring reliable operation in a variety of applications.
FAN2558S38X Features
  • Stable output voltage of 3.8V