FAN2519S26X
Mfr.Part #
FAN2519S26X
Description
IC REG LINEAR 2.6V 50MA SOT23-5
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
FAN2519
Current - Output :
50mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
43dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Voltage Dropout (Max) :
0.075V @ 50mA
Datasheets
FAN2519S26X
onsemi FAN2519S26X
Enable Fixed FAN2519 PMIC SC-74A, SOT-753
FAN2519S26X Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SC-74A, SOT-753 case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 50mA. For your information, this regulator's basic part number is FAN2519.