FAN2515S28X
Mfr.Part #
FAN2515S28X
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA SOT23-5
Current - Output :
200mA
PSRR :
43dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq) :
75µA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 200mA
Base Part Number :
FAN2515
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
FAN2515S28X
onsemi FAN2515S28X
Enable Fixed FAN2515 PMIC SC-74A, SOT-753
FAN2515S28X Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a SC-74A, SOT-753 package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 200mA. FYI, the basic part number for this IC regulator is FAN2515.