FAN2512S26X
Mfr.Part #
FAN2512S26X
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT23-5
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Current - Output :
150mA
1
Base Part Number :
FAN2512
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Voltage - Input (Max) :
6.5V
PSRR :
43dB (120Hz)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Control Features :
Enable
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Datasheets
FAN2512S26X
onsemi FAN2512S26X
Enable Fixed FAN2512 PMIC SC-74A, SOT-753
FAN2512S26X Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a SC-74A, SOT-753 case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 150mA. For your information, part number FAN2512 is the basic part number for this voltage regulator IC.