FAN2512S25X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN2512S25X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 150mA
Pin Count :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Min) :
2.7V
Output Voltage1-Min :
2.45V
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Control Features :
Enable
Terminal Finish :
MATTE TIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Temperature
Length :
2.9mm
PSRR :
43dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Number of Terminations :
5
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage1-Max :
2.55V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
150mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.95mm