FAN2508S26X
Mfr.Part #
FAN2508S26X
Description
IC REG LINEAR 2.6V 50MA SOT23-5
Current - Output :
50mA
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
PSRR :
43dB (120Hz)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.075V @ 50mA
Protection Features :
Over Temperature
Published :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
1
Base Part Number :
FAN2508
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Datasheets
FAN2508S26X
onsemi FAN2508S26X
Enable Fixed FAN2508 PMIC SC-74A, SOT-753
FAN2508S26X Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SC-74A, SOT-753 case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 50mA from this regulator IC. For your information, the basic part number for this regulator IC is FAN2508.