FAN2501S25X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN2501S25X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Output Type :
FIXED
Current - Output :
100mA
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Output Configuration :
Positive
Surface Mount :
yes
Output Voltage 1 :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Dropout (Max) :
0.14V @ 100mA
Control Features :
Enable
Terminal Finish :
MATTE TIN
Output Voltage1-Max :
2.55V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PSRR :
43dB (120Hz)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Input Voltage (Min) :
2.7V
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
5
Output Voltage1-Min :
2.45V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.95mm
Length :
2.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
5
Protection Features :
Over Temperature
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Position :
Dual
Datasheets
FAN2501S25X
onsemi FAN2501S25X
Enable Fixed 0.95mm PMIC 5 SC-74A, SOT-753
FAN2501S25X Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SC-74A, SOT-753 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 100mA. This chip has a total of 5 pins, which are arranged in a rectangular shape.