FAN23SV15MMPX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN23SV15MMPX
Manufacturer
onsemi
Package / Case
34-PowerTFQFN
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK ADJ 15A 34PQFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
REACH SVHC :
No SVHC
Topology :
Buck
Efficiency :
96 %
Frequency - Switching :
200kHz~1MHz
Published :
Base Part Number :
FAN23SV15
Output Configuration :
Positive
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Weight :
200g
Number of Terminations :
34
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
5mm
Output Voltage :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Output Current :
15A
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.6V
Package / Case :
34-PowerTFQFN
ECCN Code :
EAR99
Series :
TinyBuck®
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Synchronous Rectifier :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Type :
Adjustable
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Function :
Step-Down
Max Output Voltage :
5.5V
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 week ago)
Voltage - Output (Max) :
5.5V
Operating Supply Voltage :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
7V
Min Output Voltage :
600mV
Pbfree Code :
yes
Length :
5.5mm
Height :
1.025mm