FAN1587AT33
Mfr.Part #
FAN1587AT33
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Description
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Special Purpose Regulators
Polarity :
Positive
Number of Outputs :
1
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Pins :
3
Input Bias Current :
4mA
Applications :
Converter, Intel Pentium® GTL+
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
FAN1587A
Dropout Voltage :
1.3V
Max Power Dissipation :
18W
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Input :
2.4V~12V
Operating Temperature :
0°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-3
Output Current :
3A
Output Type :
FIXED
Supplier Device Package :
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation :
18W
Max Input Voltage :
18V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output :
3.3V
Quiescent Current :
13mA