FAN1587AT15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1587AT15
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Special Purpose Regulators
Operating Temperature :
0°C~125°C
Base Part Number :
FAN1587A
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
TO-220-3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Voltage :
1.275V
Mounting Type :
Through Hole
Output Type :
FIXED
Voltage - Input :
2.4V~12V
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Bias Current :
4mA
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tube
Published :
Max Input Voltage :
18V
Output Current :
3A
Voltage - Output :
1.5V
Max Power Dissipation :
18W
Mount :
Through Hole
Dropout Voltage :
1.3V