FAN1587AT15
Mfr.Part #
FAN1587AT15
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG CONV INTEL 1OUT TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Special Purpose Regulators
Published :
Operating Temperature :
0°C~125°C
Package / Case :
TO-220-3
Min Operating Temperature :
0°C
Dropout Voltage :
1.3V
Max Input Voltage :
18V
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Output :
1.5V
Max Power Dissipation :
18W
Packaging :
Tube
Number of Pins :
3
Base Part Number :
FAN1587A
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Converter, Intel Pentium® GTL+
Reference Voltage :
1.275V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Input :
2.4V~12V
Supplier Device Package :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Bias Current :
4mA
Number of Outputs :
1
Output Current :
3A