FAN1587AM33X
Mfr.Part #
FAN1587AM33X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG CONV INTEL 1OUT TO263-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Special Purpose Regulators
Published :
Min Operating Temperature :
0°C
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
18W
Lead Free :
Lead Free
Input Bias Current :
4mA
Number of Outputs :
1
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Positive
Base Part Number :
FAN1587A
Operating Temperature :
0°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dropout Voltage :
1.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Power Dissipation :
18W
Max Input Voltage :
18V
Voltage - Output :
3.3V
Supplier Device Package :
TO-263-3
Voltage - Input :
2.4V~12V
Output Type :
FIXED
Applications :
Converter, Intel Pentium® GTL+
Output Current :
3A
Quiescent Current :
13mA