FAN1587AM15X
Mfr.Part #
FAN1587AM15X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG CONV INTEL 1OUT TO263-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Special Purpose Regulators
Number of Outputs :
1
Voltage - Input :
2.4V~12V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Voltage - Output :
1.5V
Polarity :
FIXED
Output Current :
3A
Dropout Voltage :
1.3V
Max Operating Temperature :
125°C
Quiescent Current :
13mA
Supplier Device Package :
TO-263-3
Mount :
Surface Mount
Applications :
Converter, Intel Pentium® GTL+
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Input Voltage :
18V
Max Power Dissipation :
18W
Input Bias Current :
4mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
18W
Package / Case :
Operating Temperature :
0°C~125°C
Base Part Number :
FAN1587A
Min Operating Temperature :
0°C