FAN1587AM15X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1587AM15X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Special Purpose Regulators
Mount :
Surface Mount
Voltage - Output :
1.5V
Polarity :
Positive
Operating Temperature :
0°C~125°C
Output Current :
3A
Base Part Number :
FAN1587A
Supplier Device Package :
TO-263-3
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Converter, Intel Pentium® GTL+
Output Type :
FIXED
Max Operating Temperature :
125°C
Quiescent Current :
13mA
Min Operating Temperature :
0°C
Dropout Voltage :
1.3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Max Input Voltage :
18V
Max Power Dissipation :
18W
Input Bias Current :
4mA
Voltage - Input :
2.4V~12V
Power Dissipation :
18W