FAN1587AD33X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1587AD33X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG CONV INTEL 1OUT DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Special Purpose Regulators
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
18W
Voltage - Output :
3.3V
Output Current :
3A
Base Part Number :
FAN1587A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Bias Current :
4mA
Voltage - Input :
2.4V~12V
Polarity :
Positive
Package / Case :
Max Input Voltage :
18V
Applications :
Converter, Intel Pentium® GTL+
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage :
1.3V
Quiescent Current :
13mA
Operating Temperature :
0°C~125°C
Power Dissipation :
18W