FAN1587AD33X
Mfr.Part #
FAN1587AD33X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Special Purpose Regulators
Max Input Voltage :
18V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
FAN1587A
Package / Case :
Polarity :
Positive
Input Bias Current :
4mA
Number of Outputs :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
1.3V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
0°C~125°C
FIXED
Voltage - Output :
3.3V
Published :
Power Dissipation :
18W
Quiescent Current :
13mA
Voltage - Input :
2.4V~12V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
18W
Applications :
Converter, Intel Pentium® GTL+
Output Current :
3A