FAN1587AD15X
Mfr.Part #
FAN1587AD15X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG CONV INTEL 1OUT DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Special Purpose Regulators
Voltage - Input :
2.4V~12V
Quiescent Current :
13mA
Base Part Number :
FAN1587A
Max Power Dissipation :
18W
Operating Temperature :
0°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Converter, Intel Pentium® GTL+
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation :
18W
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Output :
1.5V
Max Input Voltage :
18V
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dropout Voltage :
1.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Polarity :
Positive
Input Bias Current :
4mA
Output Current :
3A
Package / Case :
Output Type :
FIXED
Datasheets
FAN1587AD15X
onsemi FAN1587AD15X
Special Purpose Regulators onsemi FAN1587AD15X Overview
FAN1587AD15X Features
The FAN1587AD15X boasts a range of features that make it an ideal choice for sophisticated electronic systems. It offers a high current output up to 3A, making it capable of handling significant loads with ease. Its low dropout voltage enhances system efficiency, while built-in protection features such as over-temperature and over-current protection ensure safe and reliable operation under harsh conditions. The compact DPAK package allows for flexible PCB layout and is suitable for tight integration needs.