FAN1585AM18X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1585AM18X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-3
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Terminal Pitch :
2.54mm
Output Voltage 1 :
1.8V
Input Voltage (Min) :
3.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Regulators :
Terminal Form :
Gull wing
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
PSRR :
72dB (120Hz)
Current - Output :
5A
Number of Terminations :
3
Output Configuration :
Positive
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Single
Pin Count :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Length :
9.97mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
COMMERCIAL
Height Seated (Max) :
4.83mm
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 5A
Operating Temperature :
25°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
FAN1585AM18X
onsemi FAN1585AM18X
Fixed 2.54mm PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
FAN1585AM18X Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case is used. On the Voltage regulator IC, there are 3 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 25°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 5A. As you can see, the regulator IC has a total of 4 pins.