FAN1582D25X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1582D25X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO252-4L
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Height Seated (Max) :
2.53mm
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
7V
Number of Terminations :
4
Length :
6.575mm
Output Configuration :
Positive
Pin Count :
3
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Qualification Status :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Terminal Position :
Single
Output Voltage1-Max :
2.526V
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage 1 :
2.5V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G4
Output Voltage1-Min :
2.474V
Number of Functions :
1
PSRR :
80dB (120Hz)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Output :
3A
Voltage Dropout (Max) :
1.18V @ 3A