FAN1581T15
Mfr.Part #
FAN1581T15
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-5
Description
IC REG LINEAR 1.5V 5A TO220-5
Manufacturer :
onsemi
Package / Case :
TO-220-5
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Voltage Dropout (Max) :
1.18V @ 5A
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
5A
Operating Temperature :
0°C~125°C
PSRR :
80dB (120Hz)
Base Part Number :
FAN1581
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage - Input (Max) :
7V
Number of Regulators :
1
Datasheets
FAN1581T15
Fixed FAN1581 PMIC TO-220-5
FAN1581T15 Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-220-5 case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Through Hole varies. 0°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 5A. For your information, this regulator's basic part number is FAN1581.