FAN1581M25X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1581M25X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263-5
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Finish :
Tin
Terminal Position :
Single
Voltage Dropout (Max) :
1.18V @ 5A
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Output Voltage1-Max :
2.526V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
0°C~125°C
Height Seated (Max) :
4.7mm
Package / Case :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Voltage - Input (Max) :
7V
Output Voltage 1 :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
5A
Number of Functions :
1
PSRR :
80dB (120Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
5
Number of Regulators :
1
Pin Count :
4
Output Type :
FIXED
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Min :
2.474V