FAN1581D15X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1581D15X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 5A TO252-5
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PSRR :
80dB (120Hz)
Package / Case :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
6.54mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Pin Count :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Width :
6.095mm
Current - Output :
5A
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
7V
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Voltage Dropout (Max) :
1.18V @ 5A
Output Voltage 1 :
1.5V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G4
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Operating Temperature :
0°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin
Number of Terminations :
4
Datasheets
FAN1581D15X
Fairchild Semiconductor FAN1581D15X
[Voltage Regulators - Linear Fairchild Semiconductor FAN1581D15X] Overview
Introducing the FAN1581D15X, a remarkable IC regulator from Fairchild Semiconductor, designed to meet the demanding requirements of voltage regulation in electronic circuits. With its robust construction and cutting-edge technology, this linear regulator offers a stable output voltage of 1.5V with a current rating of up to 5A, ensuring reliable performance in various applications.
FAN1581D15X Features
  • Stable output voltage of 1.5V
  • High current rating of up to 5A