FAN1117AT33
Mfr.Part #
FAN1117AT33
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Operating Temperature :
0°C~125°C
Input Voltage (Min) :
4.8V
Output Voltage 1 :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin
Voltage - Input (Max) :
18V
Pin Count :
3
PSRR :
72dB (120Hz)
Package / Case :
TO-220-3
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A
Current - Output :
1A
Output Voltage1-Max :
3.366V
Terminal Position :
Single
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage1-Min :
3.234V
Packaging :
Tube
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Datasheets
FAN1117AT33
onsemi FAN1117AT33
Fixed PMIC 3 TO-220-3
FAN1117AT33 Overview
In the case of Tube cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-220-3 case. The PMIC chip has 3 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Through Hole are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at 0°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 1A are being output by it at the moment. The sum of the pins in this unit is 3.