FAN1117AS285X
Mfr.Part #
FAN1117AS285X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223-4
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Output Voltage 1 :
2.85V
Terminal Position :
Dual
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Terminal Pitch :
2.3mm
Input Voltage (Min) :
4.35V
Width :
3.505mm
Current - Output :
1A
Output Voltage1-Max :
2.907V
Length :
6.505mm
Voltage - Input (Max) :
18V
Output Voltage1-Min :
2.793V
Operating Temperature :
0°C~125°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Qualification Status :
Not Qualified
PSRR :
72dB (120Hz)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A
Datasheets
FAN1117AS285X
Fairchild Semiconductor FAN1117AS285X
[Voltage Regulators - Linear] Fairchild Semiconductor FAN1117AS285X Overview
FAN1117AS285X Features
  • Integrated Circuit (IC) linear voltage regulator
  • Output voltage: 2.85V
  • Maximum output current: 1A