FAN1117AS25X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1117AS25X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223-4
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
4
Length :
6.505mm
Width :
3.505mm
PSRR :
72dB (120Hz)
Pin Count :
4
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Max :
2.55V
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
2.3mm
Output Voltage1-Min :
2.45V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
1A
Output Voltage 1 :
2.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Operating Temperature :
0°C~125°C
Output Type :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage (Min) :
4V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
18V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
COMMERCIAL
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A
Number of Regulators :
1
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Configuration :
Positive
Datasheets
FAN1117AS25X
onsemi FAN1117AS25X
Fixed 2.3mm PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
FAN1117AS25X Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-261-4, TO-261AA case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 4 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 1A on this regulator. The total number of pins in the regulator is 4.