FAN1117AS18X
Mfr.Part #
FAN1117AS18X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-4
Manufacturer :
onsemi
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
1A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
PSRR :
72dB (120Hz)
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Input Voltage (Min) :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
18V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Length :
6.505mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
2.3mm
Width :
3.505mm