FAN1117AD33X
Mfr.Part #
FAN1117AD33X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Output Voltage1-Max :
3.366V
Terminal Pitch :
2.28mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
0°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Position :
Single
Width :
5.775mm
Package / Case :
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A
Output Voltage1-Min :
3.234V
Number of Terminations :
2
Voltage - Input (Max) :
18V
Output Voltage 1 :
3.3V
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
2.38mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
MATTE TIN
Current - Output :
1A
PSRR :
72dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Input Voltage (Min) :
4.8V
Length :
6.54mm
Datasheets
FAN1117AD33X
onsemi FAN1117AD33X
[Voltage Regulators - Linear] onsemi FAN1117AD33X Overview
Introducing the FAN1117AD33X, a high-performance linear voltage regulator meticulously crafted by onsemi. This Integrated Circuit (IC) is engineered to deliver a stable output voltage of 3.3V with a current capacity of 1A, housed in the robust DPAK package. Designed with precision and reliability in mind, this regulator is the epitome of excellence in the realm of power management solutions.
FAN1117AD33X Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Current Capacity: 1A