FAN1117AD285X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1117AD285X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage 1 :
2.85V
Input Voltage (Min) :
4.35V
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage1-Min :
2.793V
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
6.54mm
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
4
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
2.28mm
Number of Regulators :
1
Width :
5.775mm
Current - Output :
1A
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A
Output Voltage1-Max :
2.907V
Qualification Status :
Not Qualified
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
0°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
18V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
2.38mm
Package / Case :
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
PSRR :
72dB (120Hz)
Datasheets
FAN1117AD285X
onsemi FAN1117AD285X
Fixed 2.28mm PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FAN1117AD285X Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 2 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 1A on this regulator. The total number of pins in the regulator is 4.