FAN1117AD25X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1117AD25X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
6.54mm
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
2.28mm
Input Voltage (Min) :
4V
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
0°C~125°C
Width :
5.775mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Output :
1A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
4
Output Voltage 1 :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A
Output Voltage1-Min :
2.45V
Voltage - Input (Max) :
18V
Number of Regulators :
1
PSRR :
72dB (120Hz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.38mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Max :
2.55V
Package / Case :
Terminal Position :
Single
Qualification Status :
COMMERCIAL
Output Configuration :
Positive
Datasheets
FAN1117AD25X
onsemi FAN1117AD25X
Fixed 2.28mm PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FAN1117AD25X Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case. The PMIC chip has 2 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at 0°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 1A are being output by it at the moment. The sum of the pins in this unit is 4.